• 0

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri, sadece erkeklerde görülen ve her yıl binlerce erkeği etkileyen ciddi bir hastalıktır. Genellikle orta ve ileri yaştaki erkeklerde görülmektedir. Prostat kanseri vakalarının %60 gibi büyük bir kısmı 65 yaş üstü erkeklerde görülmektedir.

Prostat kanseri, prostat bezinden kaynaklanmaktadır. Prostat bezinde bulunan hücrelerden bazılarının anormal büyümesi ve çoğalması ile ortaya çıkar.

Prostat bezi, erkeklerin alt karın bölgesinde bulunan küçük bir bezdir. Mesanenin (idrar kesesi) alt bölgesine yerleşmiştir ve üretranın başlangıç bölgesini çevrelemiştir. Kestane büyüklüğünde bir organdır. Prostat bezi, spermi besleyen ve taşıyan seminal sıvıyı üretir.

Prostat kanseri, erkeklerde görülen en sık kanser türlerinden biridir. Genellikle yavaş yavaş büyür ve başlangıç döneminde prostat beziyle sınırlıdır. İlerleyen aşamalarda çevre dokulara ve diğer organlara yayılır.

Prostat bezinden kaynaklanan bu kanser çeşidi, büyüme hızına göre sınıflandırılır:
  • Hızlı büyüyen veya saldırgan prostat kanseri
  • Yavaş büyüyen veya saldırgan olmayan prostat kanseri

Erken evrede saptanan prostat kanserlerinin tedavi şansı oldukça yüksektir. Radikal prostatektomi, kriyoterapi ve radyoterapi gibi tedavi metotları ile tedavisi sağlanabilmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurmalısınız *