• 0

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane kanseri, vücutta idrarı toplayan mesane (idrar kesesi) adlı organdan köken alan kanserdir.  Orta ve ileri yaşlarda ortaya çıkan en sık kanser türlerinden biridir.

Mesane, alt karın bölgesinde bulunan içi boş ve kaslı bir organdır. Temel görevi, böbreklerden süzülen idrarın biriktirilmesi ve istemli olarak vücutta atılmasıdır.

Mesane kanseri, mesane yapısını oluşturan hücrelerden bazıların anormal bir yapı oluşturduğunda ortaya çıkar. Anormal yapı oluşturan hücreler, genellikle mesanenin içini döşeyen ürotelyal hücrelerden köken alır.

Mesane kanseri tipleri şunlardır:
  • Transizyonel hücreli karsinom
  • Squmöz hücreli karsinom
  • Mesane adenokarsinomu
  • Mesane sarkomu

Erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha fazla görülmektedir. Her yaşta ortaya çıkabilen tümörler olmasına rağmen genellikle yaşlı yetişkinlerde görülür.

Mesane kanserleri iyi huylu veya kötü huylu olabilir. Tüm vakaların yaklaşık yarısı kanserin tedavi edilebileceği erken dönemde teşhis edilir. İleri evre mesane kanserleri için çeşitli tedavi metotları ile yaşam süresi uzatılabilmektedir.

Mesane kanserleri sık tekrarlayabilen kanser türlerindendir. Bu yüzden tedavi edilse bile yıllar boyunca takip edilmesi gerekecektir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurmalısınız *